Blog kredytowy: cenne źródło informacji dla wszystkich, którzy szukają finansowania nieruchomości!

22.05.2024

Blog kredytowy: cenne źródło informacji dla wszystkich, którzy szukają finansowania nieruchomości!

Blog kredytowy: cenne źródło informacji dla wszystkich, którzy szukają finansowania nieruchomości!

 

Kredyt mieszkaniowy może być prawdziwym wyzwaniem. Jeśli przymierzasz się do zakupu wymarzonej nieruchomości, musisz zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Do tego procesu doskonale przygotujesz się dzięki Blogowi Kredytowemu.

 

Zainteresowanie kredytami mieszkaniowymi wciąż wysokie!

 

Choć na rynku nieruchomości wciąż mamy do czynienia z wysokimi cenami, na wysokim poziomie utrzymuje się zainteresowanie kredytami mieszkaniowymi. Według danych BIK prawdziwe przełamanie przyszło w lipcu 2023 roku, kiedy uruchomiono program Bezpieczny Kredyt 2%.

 

Liczba udzielonych kredytów wzrosła o niemal połowę w porównaniu z lipcem 2022 roku, a łączna wartość zawartych umów uplasowała się na poziomie 4,2 mld zł. Na początku 2024 roku było to już 10,3 mld zł, a wzrost wyniósł aż o 403% w porównaniu ze styczniem 2023 roku!

 

I choć obecnie nabór wniosków do programu jest wstrzymany, wciąż zapotrzebowanie na kredyty mieszkaniowe jest bardzo wysokie. Wiele wskazuje przy tym na to, że ta sytuacja nie zmieni się w najbliższym czasie.

 

Szukasz kredytu? Wiedza jest na wyciągnięcie ręki

 

Niezależnie od tego, czy planujesz zakupy na rynku pierwotnym czy wtórnym, pewne jest jedno: złe przygotowanie do wnioskowania o kredyt może utrudnić albo nawet uniemożliwić jego uzyskanie. Komplet informacji cennych z perspektywy każdego kredytobiorcy znajdziesz na Blogu Kredytowym: https://blogkredytowy.pl/.

 

Serwis tworzy doświadczony ekspert kredytowy Michał Dawidowicz. Świetnym pomysłem może okazać się również konsultacja z doradcą. W większości przypadków zupełnie bez opłat otrzymasz fachowe wsparcie i nieocenioną pomoc w znalezieniu najlepszego kredytu i uzupełnieniu wniosku.

 

Jakie warunki trzeba spełnić, żeby uzyskać kredyt?

 

Aby ubiegać się o kredyt hipoteczny, musisz spełnić szereg warunków, które zależą od polityki konkretnego banku, ale istnieją pewne wspólne kryteria dla większości instytucji finansowych. Oto najważniejsze z nich:

  • Wiek: banki mają swoje oczekiwania wobec minimalnego, ale również maksymalnego wieku kredytobiorców. W wielu z nich kredytu nie otrzymają osoby, które w momencie spłaty ostatniej raty ukończą 70 rok życia.

  • Zdolność kredytowa: Twoje dochody będą oceniane w kontekście zdolności do spłaty miesięcznych rat kredytowych. Banki wezmą również pod uwagę Twoje obecne zadłużenie, w tym inne kredyty czy limity kredytowe na kartach oraz stałe wydatki.

  • Wkład własny: wymagany wkład własny zwykle wynosi co najmniej 10% wartości nieruchomości, choć w niektórych przypadkach banki mogą wymagać więcej, szczególnie gdy oceniane ryzyko kredytowe jest wyższe.

  • Historia kredytowa: banki szczegółowo analizują Twoją historię kredytową rejestrowaną w Biurze Informacji Kredytowej (BIK). Negatywne wpisy, takie jak opóźnione płatności czy nieuregulowane długi, mogą wpłynąć na decyzję odmowną.

  • Stałość dochodów: banki preferują osoby z regularnymi i przewidywalnymi dochodami, szczególnie te zatrudnione na umowę o pracę na czas nieokreślony. Ale rzecz jasna nie oznacza to, że kredytu nie będą w stanie otrzymać przedsiębiorcy czy osoby uzyskujące dochody na podstawie umów cywilnoprawnych.

  • Zabezpieczenie kredytu: kredyt hipoteczny musi być zabezpieczony na nieruchomości, która jest przedmiotem finansowania. Bank przeprowadzi wycenę nieruchomości, aby upewnić się, że jej wartość odpowiada kwocie kredytu.

  • Stan prawny nieruchomości: nieruchomość musi mieć uregulowany stan prawny, co oznacza brak obciążeń hipotecznych, spornych sytuacji własnościowych czy innych problemów, które mogłyby utrudnić jej przekazanie jako zabezpieczenie.

 

Nowe możliwości na horyzoncie

 

Jak wspomnieliśmy, Bezpieczny Kredyt 2% po niespełna 6 miesiącach działania i wyczerpaniu przewidzianych na ten cel środków został wstrzymany. Ale nie oznacza to, że osoby, które dopiero przymierzają się do zakupu pierwszej nieruchomości, będą musiały ograniczać się do standardowej oferty banków. Już w drugiej połowie roku ma ruszyć nowy rządowy program Kredyt na Start. W jego ramach oprocentowanie wyniesie od 0 do 1,5%. Warto być więc na bieżąco i znaleźć najlepszy sposób finansowania zakupu!

Kategorie

Tagi

aktualności klucze

Podobne artykuły

30.08.2023

Deweloperzy w Poznaniu: Co ich wyróżnia? Kluczowe cechy do dokładnego sprawdzenia przed podjęciem decyzji

Różnorodna oferta to zaleta Każdy dobry deweloper stara się przygotować ofertę w taki sposób, aby spełniała różne potrzeby. Jest to kwestia, na którą warto zwrócić uwagę, poszukując wymarzonego mieszkania. Może zdarzyć się bowiem, że pewne cechy n...

Czytaj więcej

21.03.2019

Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego a lokalna `pełną własność`.

Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego a lokalna `pełną własność` W polskim prawie cywilnym wyróżniamy trzy rodzaje praw rzeczowych: własność, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu oraz użytkowanie wieczyste. W przypadku nieruc...

Czytaj więcej

15.05.2024

Montaż drzwi zewnętrznych: na co zwrócić uwagę?

Montaż drzwi zewnętrznych jest kluczowym etapem zarówno w trakcie remontu, jak i budowy domu.   Właściwe przygotowanie przed montażem Montaż drzwi zewnętrznych jest kluczowym etapem zarówno w trakcie remontu, jak i budowy domu. Popraw...

Czytaj więcej