Poniżej przedstawiamy kilka pomysłów na zwiększenie zdolności kredytowej. Mogą one okazać się pomocne, gdyż zdolność kredytowa wpływa po pierwsze na to, czy w ogóle otrzymasz kredyt, po drugie na wysokość i koszt kredytu.
Dla banku interesujący jest Twój wiek i stan cywilnoprawny. Dobrze jest mieć partnera do kredytu, który zwiększy Twoją zdolność. I odwrotnie, jeśli np. Twój współmałżonek obniża Twoją zdolność kredytową, to zastanówcie się nad rozdzielnością majątkową.
Dla banku liczyć się będzie zarówno forma zatrudnienia, jak i wysokość i regularność Twoich zarobków. Najpewniejsza jest umowa o pracę - jest ona postrzegana za najbardziej stabilną. Dobrym atutem będzie także praca w zawodach zaufania publicznego. Jeśli chodzi o miejsce zatrudnienia, bank może też zwrócić uwagę na to, jaka jest firma, w której pracujesz - od kiedy jest na rynku, jaka jest jej wielkość, pozycja na rynku etc. Przede wszystkim bank musi wiedzieć, że Twoje zatrudnienie jest stabilne. Na pewno będziesz mieć większą zdolność kredytową, będąc od dłuższego czasu zatrudnionym na umowie o pracę w firmie z wieloletnim stażem. Jeśli Twoje zarobki na to pozwalają - wysokość wkładu własnego będzie również dobrze postrzegana i wpłynie na koszty Twojego kredytu.
Najlepiej mieć terminowo spłacane wszelkie zobowiązania. Banki mogą mieć wgląd do Twojej historii kredytowej w Biurze Informacji Kredytowej (BIK). Jest to przedsiębiorstwo, które zbiera wszelkie informacje o kredytach i pożyczkach zaciągniętych w bankach i SKOK-ach. Sprawdź swoje dane w BIK i zobacz, czy nie ma w nich jakichś błędów lub niewyjaśnionych spraw. Jeśli chodzi o niespłacone długi, postaraj się chociaż nie przekraczać 30 dni. A jeszcze groźniejsze dla Twojej zdolności kredytowej jest przekroczenie 90 dni. Najlepiej też nie przekraczać limitów na karcie debetowej.
Jednakże nie bój się brać kredytów. Są one nawet potrzebne. Branie kredytu na drobne rzeczy i ich terminowe spłacenie, buduje Twoją wiarygodność w oczach banku - co znacznie potrafi zwiększyć Twoją zdolność kredytową.
Bardzo groźne jest natomiast spłacanie jednego kredytu innym. W ten sposób powstaje tzw. pętla zadłużenia, która zaciska się na szyi Twojej zdolności kredytowej. Ratunkiem może być przeniesienie kredytów do tańszego banku, dzięki temu będziesz mieć niższe raty. Ostatnia rada - nie pytaj o kredyt w zbyt wielu bankach - może to obniżyć zdolność kredytową.
Pewne sprawy, które wpływają na możliwość wzięcia kredytu (jak stopy procentowe) są niezależne od Ciebie. Ale istnieje wiele innych czynników, dzięki którym możesz budować i zwiększać swoją zdolność kredytową. Szczególnie ważne jest to przy wzięciu kredytu hipotecznego na zakup domu lub mieszkania. Mamy nadzieję, że powyższe wskazówki były dla Ciebie pomocne!