Umowa okazjonalna – czym jest i kiedy warto ją stosować?

Umowa okazjonalna – czym jest i kiedy warto ją stosować?

Umowa najmu okazjonalnego została wprowadzona w naszym kraju w 2001 roku, czyli niemal dwadzieścia lat temu. Świadomość o jej istnieniu nie zakorzeniła się jednak zbyt mocno i mało kto wie, czym taki rodzaj umowy się charakteryzuje. Kiedy zawarcie umowy najmu okazjonalnego jest korzystne? Czym różni się ona od zwykłej umowy najmu? Którą ze stron w szczególności chroni to rozwiązanie? Już wyjaśniamy.

Czym jest umowa okazjonalna?

Umowa najmu okazjonalnego to rodzaj wyjątkowego, zdecydowanie bardziej szczegółowego porozumienia między osobą wynajmującą a potencjalnym lokatorem. Ustalenia przy tego rodzaju umowie mają z założenia chronić właściciela lokalu i obejmują między innymi kwestię ewentualnej eksmisji niepożądanego lokatora.
Jak zostało zasygnalizowane wyżej, umowa najmu okazjonalnego jest korzystna przede wszystkim dla osoby, która chce wynająć komuś lokal i szuka odpowiedniego zabezpieczenia. Tego rodzaju porozumienie zdecydowanie zwiększa bowiem bezpieczeństwo wynajmującego, ponieważ zapisy tej umowy stoją w hierarchii ważności wyżej niż zapisy ustawy o ochronie lokatorów, która z założenia ma bronić właśnie interesów lokatorów.

Warunki umowy okazjonalnej

Podpisanie umowy najmu okazjonalnego jest możliwe tylko po spełnieniu szeregu kryteriów. Po pierwsze, przedmiotem umowy najmu okazjonalnego może być wyłącznie lokal mieszkalny. Po drugie, wynajmujący musi być nie tylko właścicielem danego lokalu, ale też osobą prywatną, nieprowadzącą działalności gospodarczej, związanej z wynajmem lokali. Ważnym aspektem przy okazji umowy okazjonalnej jest też jej terminowość. Porozumienie tego rodzaju może zostać zawarte na okres nie dłuższy niż dziesięć lat. Należy też pamiętać, że aby umowa najmu okazjonalnego nabrała mocy prawnej, niezbędne jest zgłoszenie jej naczelnikowi właściwego urzędu skarbowego w terminie czternastu dni od dnia rozpoczęcia najmu.

Lokal zastępczy i ułatwiona eksmisja

Odwiecznym problemem wynajmujących jest brak skutecznych narzędzi do eksmisji lokatora, który z czasem może stać się osobą niepożądaną. Umowa najmu okazjonalnego wychodzi tym oczekiwaniom naprzeciw i pomaga uregulować także tę skomplikowaną kwestię. Już na samym wstępie potencjalny lokator musi wskazać lokal alternatywny, do którego przeniósłby się po zakończeniu okresu wypowiedzenia lub wygaśnięciu umowy. W tym przypadku potrzebne jest też oświadczenie potwierdzające taki wariant od właściciela wspomnianego lokalu alternatywnego.
Przy innych umowach wynajmujący ma często problem z wyeksmitowaniem lokatora, który nie chce się wyprowadzić z danego mieszkania, ponieważ aby doszło do eksmisji, konieczne jest znalezienie lokalu socjalnego w zastępstwie. Przy umowie najmu okazjonalnego, ten kłopot znika. Dodatkowo lokator nie jest objęty okresem ochronnym w przedziale od 1 listopada do 31 marca, w którym to nie wolno eksmitować osób, zawierających zwykłą umowę najmu. Możliwe jest też eksmitowanie kobiet w ciąży, małoletnich czy osób niepełnosprawnych.

Jaki rodzaj umowy wybrać?

Sprawa raczej jest prosta. Jeśli chcesz wynająć komuś lokal mieszkalny, umowa najmu okazjonalnego będzie dla Ciebie korzystna i pozwoli Ci zabezpieczyć się na ewentualne następstwa nietrafionego wyboru lokatora. Jeśli natomiast szukasz mieszkania, to standardowa umowa najmu sprawi, że będziesz czuć się bardziej komfortowo. W obu tych sytuacjach, potrzebujesz do współpracy tej drugiej strony. A ją znajdziesz poprzez serwis www.dobryadres.pl. Serdecznie zachęcamy do skorzystania z naszych usług i chętnie pomożemy Ci znaleźć idealne mieszkanie lub lokatora!