Umowa najmu mieszkania - Co powinno się w niej znaleźć? Na co zwrócić uwagę?

Umowa najmu mieszkania - Co powinno się w niej znaleźć? Na co zwrócić uwagę?

Umowa najmu mieszkania to bardzo ważny dokument zarówno dla najemcy jak i wynajmującego. Dobrze spisana pozwoli nam uniknąć niepotrzebnych problemów. Należy pamiętać aby przy wynajmie zwrócić uwagę na wszystkie szczegóły, od stanu liczników, po zniszczoną kanapę w mieszkaniu. W końcu obu stronom zależy na bezproblemowym układzie, najemcy ma się mieszkać przyjemnie, natomiast właściciel musi mieć spokojną głowę i nie martwić się o swoje mieszkanie. 

 

Coraz częściej osoby takie studenci czy młode małżeństwa korzystają z wynajętych lokali mieszkalnych. Patrząc na mieszkania w Szczecinie, reguła ta potwierdza się. Nieruchomości w Szczecinie rozbudowują się w zawrotnym tempie i nie tracą zainteresowania wśród młodych. Samo inwestowanie w nieruchomości w Zachodniopomorskim jest teraz rozwiązaniem cieszącym się niezwykłą popularnością. Dzięki temu możemy wynajmować np. mieszkania w Szczecinie i jeszcze na tym zarabiać.

 

Jeśli posiadamy już taką nieruchomość w Szczecinie i chcemy ją wynajmować czy to studentom, czy rodzinie z dzieckiem, powinniśmy sporządzić prawidłową umowę najmu mieszkania. Co powinno się w niej znaleźć i na co zwrócić największą uwagę?

  1. Oznaczenia stron, czyli dokładne dane wynajmującego oraz najemcy:
    • imię,
    • nazwisko,
    • adres zameldowania,
    • serię i numer dowodu osobistego
  2. Określenie przedmiotu najmu, określenie rzeczy, która zostaje oddana do użytkowania:
    • adres mieszkania (można to sformułować np. w taki sposób: mieszkanie położone w Szczecinie przy ul. Witkiewicza oznaczone numerem 2)
    • ustalenia dotyczące ewentualnych powierzchni dodatkowych należących do mieszkania (piwnicy, komórki na strychu, miejsca parkingowego)
    • wynajmujący powinien złożyć także oświadczenie informujące, iż jest on właścicielem mieszkania lub podmiotem uprawnionym do dysponowania lokalem.
  3. Zobowiązanie się wynajmującego do oddania najemcy rzeczy do używania na czas nieoznaczony lub oznaczony. 
  4. Zobowiązanie się najemcy do zapłaty czynszu w zamian za korzystanie z lokalu, oraz utrzymywanie go w czystości i we właściwym stanie technicznym.
  5. Określenie wysokości czynszu, dodatkowych opłat oraz ustalenie terminu zapłaty.
  6. Kaucja zabezpieczająca mieszkanie, mająca na celu zabezpieczenie dla wynajmującego w przypadku zniszczenia lokalu przez najemcę.
  7. Określenie czasu umowy najmu mieszkania, może być ona zawarta na czas określony bądź nieokreślony. W przypadku umowy zawartej na czas określony musi być zaznaczony początkowy i ostatni dzień trwania umowy.
  8. Określenie wypowiedzenia, strony mogą ustalić okres wypowiedzenia umowy najmu lokalu.
    Ważnym załącznikiem przy zawieraniu takiej umowy jest protokół zdawczo-odbiorczy, który musi zawierać:
  • spisany stan liczników, opis ścian i podłóg i sufitów w pomieszczeniach,
  • opis armatury wraz ze stanem baterii
  • opis drzwi i okien
  • opis urządzeń AGD
  • opis mebli i innych elementów wyposażenia


Jeśli występuje jakikolwiek uszkodzenie w mieszkaniu, należy je zapisać, najlepiej sfotografować i dołączyć to do umowy. To pozwoli uniknąć wszelkich niejasności przy opuszczaniu mieszkania przez osobę wynajmującą mieszkanie.

Zatem jeśli jesteś zainteresowany najmem mieszkania w Szczecinie, sprawdź czy informacje wyżej wymienione znajdują się na Twojej umowie. Pozwoli to uniknąć wszelkich niejasności i niepotrzebnego stresu o Twoją nieruchomość. 

Polecamy sprawdzone oferty za zakup nieruchomości: