03.01.2019
Różnica między zadatkiem a zaliczką
przy przedwstępnej umowie sprzedaży nieruchomości
Zadatek i zaliczka są dodatkowymi zastrzeżeniami przedwstępnej umowy sprzedaży nieruchomości, które zabezpieczają interesy Kupującego i Sprzedającego. Oba te pojęcia często bywają stosowane zamiennie, co jest jednak niepoprawne, albowiem różnica między nimi, zwłaszcza na gruncie odstąpienia od umowy jednej ze stron, jest niezwykle istotna.
Zarówno zadatek, jak i zaliczka stanowią część ceny, którą Kupujący płaci na poczet ostatecznej zapłaty za sprzedaż nieruchomości. Tak więc, w przypadku późniejszego zawarcia umowy przyrzeczonej (właściwej umowy sprzedaży nieruchomości), Kupujący zapłaci cenę pomniejszoną o kwotę wpłaconą tytułem zaliczki bądź zadatku. Dopiero w sytuacji, w której zaliczenie zadatku bądź zaliczki na poczet świadczenia Kupującego nie będzie możliwe, powinny one ulegać zwrotowi.
Różnice między oba zastrzeżeniami pojawiają się na gruncie odstąpienia od umowy.
W przypadku zadatku sytuacja ta wygląda następująco:
W przypadku zaliczki, odstąpienie od umowy przez Kupującego lub Sprzedającego powoduje zawsze obowiązek całkowitego jej zwrotu.
Sytuacja, w której strony określą dane zastrzeżenie mianem zadatku, ale postanowią, że będzie on podlegał zwrotowi spowoduje, że mimo wszystko zastrzeżenie to będzie zaliczką.
Należy mieć na uwadze, iż w przedwstępnej umowie sprzedaży nieruchomości musi znaleźć się zapis o wpłaceniu lub żądaniu wpłacenia zadatku i terminie płatności. W razie braku takiego postanowienia jakiekolwiek wpłaty będą traktowane jako zaliczka, a w konsekwencji tego będą podlegały zwrotowi.
Choć obie instytucje skłaniają się ku podobnemu, różnice między nimi są znacząco odmienne. Dlatego też, podpisując przedwstępną umowę sprzedaży warto zwrócić uwagę, jaki charakter przyjmuje dokonywana przedpłata – czy jest ona zaliczką, czy zadatkiem.
Nadzór merytoryczny zapewnia Kancelaria GRYF - Radcy Prawni, tel. 501 30 33 66
22.03.2023
Kupiłeś lub zacząłeś wynajmować mieszkanie, na które przeznaczana jest już znaczna część Twojego budżetu i zastanawiasz się na czym zaoszczędzić? Kopiuj HTML Kopiuj tekst Nie musisz od razu oszczędzać na jedzeniu i zacząć kupować zup...
21.03.2019
Dokumenty potrzebne do sprzedaży nieruchomości Niezależnie od dysponowanego prawa rzeczowego (własność, użytkowanie wieczyste, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu), do zawarcia umowy zbycia (sprzedaż, darowizna, zamiana, inne) zaws...
25.03.2024
Urządzasz przestronną kuchnię? Zwróć uwagę na wybór lodówki! W takim pomieszczeniu może sprawdzić się świetnie model typu side by side. Takie urządzenie oznacza dużą wygodę w przechowywaniu artykułów spożywczych - zwłaszcza, jeśli chętnie robisz więk...