Fliper, czyli poszukiwacz okazji

29.09.2020

Fliper, czyli poszukiwacz okazji

Fliper, czyli poszukiwacz okazji

W zeszłym miesiącu zaprosiliśmy Was do lektury artykułu (https://www.dobryadres.pl/aktualnosc,rentierzy-naszych-czasow,324.html), w którym wyjaśniliśmy, kim są rentierzy. Dziś chcielibyśmy omówić inną grupę przedsiębiorców, która również jest bezpośrednio związana z inwestowaniem na rynku nieruchomości. Tym razem zapraszamy Was do świata flipingu, w którym spotkamy się z nikim innym, jak właśnie z tak zwanymi fliperami. Kim są ci ludzie i czym się zajmują? Tego dowiecie się z poniższego tekstu. Miłej lektury!

Kim jest fliper?

Aby nasz dzisiejszy wpis blogowy miał określony sens i porządek, musimy zacząć od odpowiedzi na to fundamentalne pytanie. Sam termin fliper pochodzi od angielskiego house flipping i oznacza osobę, która zajmuje się kupnem nieruchomości, a następnie (możliwie szybko) sprzedaje ją z jak największym zyskiem. Zgodzimy się, że w teorii brzmi to wręcz idealnie. A co na to praktyka?

Otóż praktyka mówi, że aby dojść do tego etapu, trzeba się jednak trochę napracować. Oczywiście, raz na czas może pojawić się sytuacja, w której uda nam się upolować niesamowitą okazję i zdołamy kupić nieruchomość znacznie poniżej jej faktycznej ceny rynkowej. Wtedy sprawa jest prosta, a zysk ze sprzedaży należy do tych najłatwiejszych. Takie zdarzenia mają jednak miejsce stosunkowo rzadko i zazwyczaj – aby odpowiednio zarobić – należy włożyć w to przedsięwzięcie więcej wysiłku.

W jaki sposób możemy zatem wpłynąć na wzrost wartości nieruchomości? Oczywiście poprzez podwyższenie jej standardu. Ideą flipu jest więc najczęściej zakup mieszkania w nie najlepszym stanie, a następnie gruntowne wyremontowanie go i sprzedaż za znacznie wyższą sumę.   

Fliping okiem eksperta

Wprowadziliśmy Was już nieco w temat, więc możemy stopniowo zagłębiać się dalej. W tym pomoże nam Bartosz Ciechanowicz z Zachodniopomorskiego Stowarzyszenia Pośredników w Obrocie Nieruchomościami. – Zjawisko flipingu istnieje tak naprawdę od momentu, w którym obrót wolnorynkowy stał się możliwy – tłumaczy nasz rozmówca. – W dobie coraz powszechniejszego dostępu do internetu oraz różnorodnych możliwości pozyskania kapitału, przybrało jednak trochę inny wymiar. W sieci znajdziemy teraz wiele miejsc, w których zainteresowani tematem flipingu mogą wymieniać doświadczenia czy omawiać sposoby funkcjonowania w tym zakresie. To może sprawiać mylne wrażenie, że co druga osoba zajmuje się flipowaniem, a w rzeczywistości wygląda to zupełnie inaczej.

Prawda jest taka, że aby zostać skutecznym fliperem, należy się temu odpowiednio poświęcić. Potrzebne jest nie tylko zaangażowanie i cierpliwość, ale też kontakty w branży oraz dobra znajomość rynku nieruchomości. – Jeśli chce się faktycznie zarabiać w ten sposób na życie, to flipowaniem trzeba się zajmować w zasadzie `jak na etacie`. Niezbędna jest konsekwencja, determinacja, umiejętność radzenia sobie z pojawiającymi się problemami oraz gotowość na ciągłą rywalizację z konkurencją. Nie każdy jest w stanie sprostać tym wymaganiom i dlatego spora część potencjalnych fliperów stosunkowo szybko daje za wygraną, a na rynku utrzymują się przede wszystkim branżowi wyjadacze.

Fliping – zyski i zagrożenia

Korzyści, płynące z flipingu można opisać bardzo łatwo, ponieważ są wymierne finansowo. Zakup mieszkania po dobrej cenie, podwyższenie jego standardu i sprzedaż z zyskiem – droga wydaje się precyzyjnie wytyczona, a dzięki pracy i zaangażowaniu, można osiągnąć naprawdę satysfakcjonujące rezultaty. Każdy medal ma jednak dwie strony, więc i w tej działalności kryje się naturalnie kilka potencjalnych pułapek. Jakie błędy można popełnić i które ryzyko wydaje się być najgroźniejsze? Na te pytania znów odpowie nasz ekspert.

– Fakty są takie, że najwięcej błędów, co jest oczywiście całkowicie zrozumiałe, popełniają osoby niedoświadczone. Największe ryzyko, przy tematach o uporządkowanej sytuacji prawnej, to nieumiejętność oszacowania ceny sprzedaży w momencie, kiedy mieszkanie kupujemy. Kluczowe jest to, aby już podczas nabywania nieruchomości, mieć świadomość, za ile można będzie ją sprzedać. Patrzenie na wszystko przez różowe okulary nie pomaga i często dochodzi wówczas do sytuacji, że zarobek jest mizerny, ponieważ cena sprzedaży została niewłaściwie oszacowana. Drugim problemem może być nieumiejętna prognoza, dotycząca kosztów, jakie będą związane z przygotowaniem nieruchomości do sprzedaży. Pomyłka w tym zakresie może być bardzo kosztowna i niewykluczone, że boleśnie odczujemy to na samym końcu transakcji. No i jeszcze kwestia nastawienia. Jeśli fliper będzie skoncentrowany wyłącznie na osiągnięciu jak najwyższego zysku, może to się odbyć kosztem innych ludzi i ich potrzeb. To z kolei generuje konflikty i problemy – np. z lokatorami mieszkań, którzy czują się pokrzywdzeni.

Kto może zostać skutecznym fliperem?

Na to pytanie nie ma oczywiście jednoznacznej odpowiedzi, ale to nie znaczy, że nie można choćby zbliżyć się w jej kierunku. – Jeśli miałbym wskazywać konkretne cechy, to postawiłbym, na systematyczność, konsekwencję, łatwość nawiązywana i utrzymywania relacji oraz zaradność w rozwiązywaniu problemów – wylicza Bartosz Ciechanowicz z ZSPON. – Jeśli natomiast chodzi o doświadczenie, to sugerowałbym popracować chwilę w biurze nieruchomości, poznać specyfikę branży i problemy, które pojawiają się podczas transakcji na tym rynku. Na pewno przydatne byłoby też uczestnictwo w szkoleniach czy kursach, traktujących o nieruchomościach, aspektach prawnych, możliwościach marketingowych itd.

Od tej reguły są oczywiście wyjątki. Może się zdarzyć, że ktoś teoretycznie świetnie przygotowany kompletnie nie sprawdzi się w tej działalności, natomiast osoba bez rozbudowanego zaplecza merytorycznego odnajdzie się w niej jak ryba w wodzie. Wiele faktycznie zależy też od charakteru i determinacji, ponieważ to one mogą okazać się kluczowym czynnikiem w drodze po sukces. 

Jaka przyszłość czeka fliping?

Kolejne trudne pytanie, ale znów nie zamierzamy poddawać się na starcie i postaramy się na nie odpowiedzieć. Podobnie, jak w poprzednich przypadkach, wspomożemy się osobą naszego rozmówcy. – Moim zdaniem chętnych zawsze będzie dużo. Mała część z nich wejdzie w rynek gładko, inni będą to traktować jako możliwość okazjonalnego dorobienia, a jeszcze inni poddadzą się po mniej lub bardziej udanych próbach. Niektórzy prawdopodobnie wykruszą się już na etapie teorii. Sam fliping jest możliwy dzięki kapitalizmowi i występuje nie tylko na rynku nieruchomości, ale generalnie przy każdej działalności, opartej na obrocie towarem. Niektórzy muszą sprzedawać szybko i w związku z tym są skłonni obniżać cenę, inni chcą kupić `na gotowo i ładnie`, więc są w stanie zapłacić więcej czy poczekać dłużej. Znajdą się również tacy, którzy nie umieją wydobyć potencjału z nieruchomości, przez co sprzedają ją teoretycznie po cenie rynkowej, ale jej ukryta wartość może być znacznie wyższa. I właśnie tu pojawia się przestrzeń dla fliperów, którzy potrafią oszacować szanse, skalkulować ryzyko oraz koszty i sprzedać towar w korzystnej cenie – podsumowuje nasz ekspert.  

`Recepta na sukces: taniej kupić, drożej sprzedać` – jak widać, ta uniwersalna zasada rynkowa w ogóle nie straciła na aktualności i wciąż ma się świetnie. I nic nie zapowiada, aby na rynku nieruchomości doszło w najbliższym czasie do zmian w tym zakresie. Na straży tego porządku stoją bowiem fliperzy, którzy cały czas monitorują rynek i tylko czekają na pojawienie się korzystnej okazji na dobicie targu.
 

Nasze oferty

Zobacz pozostałe oferty

Kategorie

Tagi

aktualności klucze

Podobne artykuły

03.04.2023

Powody, dla których warto mieć toaletkę w sypialni

Powody, dla których warto mieć toaletkę w sypialni Pobierz zdjęcie główneKopiuj tekst Toaletka to mebel, który może znacznie ułatwić nasze codzienne rytuały pielęgnacyjne, a także dodać elegancji do naszej sypialni. W dzisiejszych czasach w...

Czytaj więcej

03.01.2019

Czy warto zawrzeć umowę przedwstępną sprzedaży nieruchomości? Co powinna zawrzeć umowa przedwstępna sprzedaży nieruchomości?

    Czy warto zawrzeć umowę przedwstępną sprzedaży nieruchomości? Co powinna zawrzeć umowa przedwstępna sprzedaży nieruchomości?   Przymierzając się do zakupu mieszkania, często słyszymy o umowie przedwstępnej. Czym jed...

Czytaj więcej

06.05.2020

Kiedy mieszkanie jest apartamentem?

Apartament - to brzmi dumnie! Chyba każdy marzy o tym, aby zamieszkać w apartamentowcu. Jednak nie każdy może to marzenie spełnić. Kiedy mieszkanie jest faktycznie apartamentem, a kiedy zwykłym mieszkaniem o wysokim standardzie? Czy decyduje o tym ty...

Czytaj więcej